The 8th Annual CFO Forum

Members

March 8-9, 2017 | Downtown Chicago

designates Chicago Booth CFO Forum Advisory Board Members

Nikhil Abraham, '11
Udacity

Syed Sami Ahmad, '91
Trecora Resources

Barbara Amy, '95
Alaska Railroad Corp

Jose Arreguin Frade, '83
Fresnillo, PLC

Sallie Bailey, '84
Louisiana-Pacific Corporation

Giacomo Balzarini, '02 (EXP-7)
PSP Swiss Property

Steven Barnhart, '88
Bankrate, Inc.

Ellen Beatty, '90
The Aerospace Corporation

Ralph Bennett, '93
Waterworks, Inc.

Gino Bonanotte, '97 (XP-66)
Motorola Solutions, Inc.

Cliff Bown, '87 (XP-56)
Vasco Data Security International, Inc.

Marcus Bradshaw, '93
SG360

James Bresingham, '01 (XP-70)
The Pampered Chef

Clifton Brooks, '08
Schaefer's Electrical Enclosures

Ronald Bruehlman, '84
IMS Health Inc.

Richard Calleri, '03
Geolog International B.V.

Michael Caponetto, '99
West Health

R. Carruthers, '93 (XP-62)
Nivalis Therapeutics

Philip Cavatoni, '91
Alpha Natural Resources

Wai KI Chan, '05
Trekiz Group Limited

Clarence Chiu, '85
Plaza Premium Lounge Management Limited

Birgit Conix, '04 (EXP-8)
Telenet

Shlomo Crandus, ’92
Wheels, Inc.

Nathalie De-Witte-Basyn, '85
Bank Degroof S.A.

Martha Demski, '77
Ajinomoto Althea, Inc.

Lawrence Dicke, '85 (XP-54)
California Chamber of Commerce

John DiPietro, '86
Chronix Biomedical Inc.

Robert Doone, '89
CUH2A

Dapeng Duan, '09
China Century Dragon Media, Inc.

Paul Eichelman, '96
Baker & McKenzie

Curtis Espeland, '02 (AXP-1)
Eastman Chemical Products, Inc.

Daniel Fairfax, '79
Brocade Communications

Jeffrey Farnath, '90
Thrillist Media Group

Eric Felton, '92
Grosvenor Capital Management

James Fish, '98
Waste Management Inc.

Anthony Fox, '05
Magnetar Investment Management, LLC

Jason Friesen, '94
Help at Home

Stephen Galliker, '70
Kindred Biosciences, Inc.

Thomas Gawlik, '82
ICM Products, Inc.

Joseph Giglio, '89 (XP-58)
Nation Pizza Products, L.P.

Douglas Goldman, '83
DMB Sports Clubs

Karen Gould, '90
Turner Construction Company

Theodore Greenberg, '87
30DC, Inc.

Mike Gupta, '97
Twitter, Inc

Patrick Hallinan, '97
Fortune Brands Home & Security, Inc.

Mauricio Hasson, '05
OncoclĂ­nicas do Brasil

Gregory Hazelton, '01
Hawiian Electric Industries, Inc.

Timothy Hennessy, '94
Caribou Coffee Company, Inc.

William Hollyer, '86
Penn Foster, Inc.

Jeremy Hopkins, '04 (AXP-3)
World Telecom Group

Carl Hussey, '90
Huron Consulting Group

Paul Jarrad, '87
Adicio Inc.

Andrew Johannesen, '96
Omega Protein, Inc.

Hugh Johnston, '87
PepsiCo, Inc.

Hal Jones, '77
Graham Holdings Company

Seth Kaplinsky, '95
Greyhound

Wendy Katz, '95 (XP-64)
Talent Partners

David Kelly, '93
Kforce, Inc.

Lisa Kieres, '84
Lifeline Scientific

David Kirchheimer, '78
Oaktree Capital Management, L.P.

Kevin Knapp, '02
Careerbuilder LLC

Adrian Kowalewski, '06
Reformation

Robert Kuhn, '89
AptarGroup Inc.

Alexandre La Touloubre, '03
Terra Energias E&P

Grzegorz Lapinski, '11 (EXP-16)
First Data Polska S.A.

Pieter Lesterhuis, '02
H.W. Lochner, Inc.

Yifan "Frank" Li, '00
Geely Holding Group

JoAnn Lilek, '83
Accretive Solutions, Inc.

Margaret Loebl, '86
Global Industries Board of Directors Candidate

Miguel Lopez-Ben, '84
Veritas Technologies LLC

Oleg Lunin, '12 (EXP-17)
Ozon.ru

Matthew Marsh, '10 (XP-79)
James Hardie Industries

Charles Mathis, '86
Science Applications Intl. Corporation

Martin McDermut, '75
Applied Micro Circuits Corporation

Mark McGivney, '96
Marsh & McLennan Companies, Inc.

Kristin Midha, '05
iCeutica , Inc.

Robert Milligan, '11
Healthcare Trust of America

Michael Monahan, '02
NutriSystem, Inc.

Diane Morefield, '87
CyrusOne

Scott Musil, '98
First Industrial Realty Trust, Inc.

Murali Narayanan, '10 (AXP-9)
GE Energy

Michael Nelson, '05 (XP-74)
Intradiem

Brian Nocco, '77
McKinsey & Company

Daniel O'Brien, '80
Sterling Infosystems, Inc.

John Olin, '91
Harley-Davidson, Inc.

Jeffrey Orwin, '84
Ship-Pac, Inc.

Karen Parkhill, '92
Comerica Inc.

Donald Pearson, '00 (XP-69)
Sparton Corporation

Michael Peterson, '02 (EXP-7)
Bedrock Energy Resources, LLC

Anthony Potelicki, '80
Ferragon Corporation

George Powlick, '70
K-Swiss Incorporated

Paul Pucino, '92
Evite

Juan Reyes, '04
Pendum, Inc.

Daniel Rinkenberger, '85
Kaiser Aluminum

Stephen Rolfs, '93
Sensient Technologies Corporation

Raffaello Rossi, '09 (EXP-14)
Finamo Spa

Xavier Roy-Contancin, '00 (IXP-5)
Sequana

John Sauerland, '91
The Progressive Corporation

Derek Schnack, '02
OnePoint Patient Care

Robert Schriesheim, '86
Sears Holdings Corporation

Glen Segal, '90
Accellion

Steven Shallcross, '94
Synthetic Biologics, Inc.

Marc Shiffman, '94
SMS Assist

Matthew Siegel, '91
Time Warner Cable

Valery Sinyaev, '13 (EXP-18)
Tablogix Internaional Ltd

Patrick Spangler, '94
VigiLanz

Robert Starr, '97
Kaman Corporation

Victor Streufert, '85
Targus Inc.

John Suzuki, '08
Portobello S.A.

Charles Talbot, '94
Athletico Physical Therapy

Daniel Timm, '90
ExteNet Systems Inc.

Everett Truitt, '98
Worldwide Clinical Trials, Inc.

Domingo Valdes Diaz, '99
VINTE Viviendas Integrales SAPI de CV

Douglas Vilas, '94
E&J Gallo Winery

Peter Vlerick, '99
BravoSolution

John Walpuck, '87
Wireless Ronin Technologies

Charles "Rick" Weber, '93
The Vincit Group

David Wells, '98
Netflix, Inc.

Kim Wieland, '91
Allen & Co., Inc.

Brandon Windham, '92
Wahl Clipper Corporation

Jan Wolansky, '82
Puffer Sweiven

Emerson Yang, '04
Insparisk LLC

Michael Zins, '91
Total Quality Logistics, Inc.

Daniel Ahern, '99
Roll Forming Corp.

Dara Akbarian, '96
Omnicom Group Inc

David Anderson, '77

Rachel Artenian, '80
Dominion Property, LLC

Nishant Bakaya, '05
Akara Partners

Laurie Baran, '92
Entertainment Cruises

M. Keith Barton, '11 (EXP-16)
Arthur J. Gallagher and Company

Robert Ben, '95
Richardson Electronics

David Berger, '82
Information Services Group

Luis Borgen, '09 (XP-78)
DAVIDsTEA

Bruce Boyle, '75
Compass Automotive Group

Greggory Branning, '03 (XP-72)
Myers Industries

Rose Brintlinger Fealy, '89
Museum of Science and Industry

Judy Brown, '98 (IXP-3)

John Buell, '84
The Limited Stores

Neal Cannon, '97
Golden Seagull Investments

Barry Capoot, '99
IQNavigator

Maurice Carson, '89
Ichor Systems

Brad Cerepak, '99 (XP-68)
Dover Corporation

Ritu Chandy, '10 (AXP-9)
BMW Financial Services North America

John Ciardiello, '93
HH Global

Frank Connor, '86
Textron Inc.

Seraf De Smedt, '01
Duvel Moortgat

Sally Delbeccaro, '81
Witt/Kieffer

Ronald DeNard, '89
Chicago Transit Authority

Jonathan Dill, '91
Ampac

Paul Donofrio, '90
Bank of America Corporation

Sunil Doshi, '98
Fossil, Inc.

Andrew Dubin, '92
AKO Capital

Ronald Eidell, '82 (XP-48)
The Cosmopolitan of Las Vegas

Robert Eulau, '85
Sanmina-SCI Corporation

Brian Fargo, '92
Capri Capital

Douglas Fechter, '82
SFERRA Fine Linens

Lawrence Fensterstock, '73
CreditRiskMonitor.com, Inc.

Timothy Fitzgerald, '04
Middleby Corporation

James Fox, '96
Hyperion Homes

William Furr, '05
Key Corp.

Reuben Gamoran, '85
Mars, Incorporated

Aaron Gaydosik, '03
Gulfport Energy Corp.

Steven Gillan, '88
Azure Capital Partners

Betsy Goltermann, '83
KI Industries, Inc.

Michael Graham, '86
Zekelman Industries, Inc.

Mark Greene, '82
Alexander Wang, Inc.

Lawrence Gyenes, '83 (XP-50)
Elusys Therapeutics, Inc.

Scott Harper, '85
Illinois Department of Natural Resources

Timothy Hauch, '96
Respicardia, Inc.

Robert Heath, '91
RPX Corporation

Philip Henson, '89
Main Street Power Co.

Alan Holzer, '74
The New York Community Trust

Douglas Howell, '96 (XP-65)
Arthur J. Gallagher & Company

Jose Maria Isardo Rey, '11 (EXP-16)
Taiger

Thaddeus Jastrzebski, '85
QVC Inc.

David Johnson, '90
Johnson Outdoors Inc.

Vance Johnston, '96
SP Plus Corporation

Raj Kalathur, '97
Deere & Company

Marc Karako, '81
Quantum Genomics

Robert Kavanaugh, '88
SAPA Extrusions North America

Quintin Kevin, '09 (XP-78)
Adams Street Partners, LLC

George Kilguss, '90
Verisign

Donald Klink, '96

Ekaterina Konshina, '11 (EXP-16)
Matra Petroleum

David Kratochvil, '91
VolitionRx Limited

Martin Kupferberg, '85
KEPCO, Inc.

Rajesh Laddha, '08 (EXP-13)
Nicholas Piramal India Ltd

Peter Leemputte, '83
Keurig Green Mountain, Inc.

Eric Levin, '88
Warner Music Group/Bulldog Entertainment

Howard Liang, '01
BeiGene Ltd.

Cheng Cheng Lim, '03
Singapore Telecommunications Limited

Donald Lofe, '92
Low Income Investment Fund

Soon Low, '04 (AXP-3)
RCMA Commodities Asia Pte Ltd.

David Lynch, '97
Dust Networks Inc.

Burr Martin, '88
Regis Technologies, Inc.

Peter Matrai, '06
Joule Unlimited

Daniel McFall, '91
Stimson Lumber Company

David Meline, '86
Amgen

Kathryn Mikells, '94
Diageo

Gordon Milne, '77
The Ryland Group, Inc.

Joseph Moran Jr., '85
Looker

Daniel Morissette, '93
Stanford Hospital and Clinics

Kenneth Myszkowski, '99
Arrowhead Research Corporation

Thomas Nardi, 1990

Simon Nip, '94
E Ink

Ronald Noden, '91
Books-A-Million, Inc.

Thomas O'Flynn, '86
The AES Corporation

Kirk Oliver, '85
UGI Corporation

Christopher Orwin, '95
Assurant, Inc.

Erik Parks, '09
Tribeca Flashpoint College

Michael Penzner, '74
Hyatt-Legal Plans, Inc.

Kurt Phillips, '06
eshots, Inc.

Michael Poteshman, '97
Tupperware Brands Corporation

Vasant Prabhu, '83
Visa, Inc.

Marcelo Puggina, '98
Helma Administracao e Participacoes S.A.

Andrew Richardson, '95
The Howard Hughes Corporation

Duncan Robertson, '98 (IXP-3)
Katerra

Tyler Rose, '86
Kilroy Realty Corporation

David Rostov, '92
Avalara

Steven Safford, '07
H-O-H Chemicals, Inc.

Robert Scheuermann, '99
SoCore Energy LLC

Todd Schneider, '98
CHS Capital, LLC

Scott Schroer, '83
Cameron Management

Joseph Sevely, '82
Cutwater Asset Management

Steven Shebik, '80
Allstate Insurance Company

Natalia Shinakova, '06 (EXP-11)
United Postal Corporation

Joyce Simon, AB '68, MBA '75
John G. Shedd Aquarium

Michael Smiley, '89
Twin Disc, Inc.

Peter Speers, '86
Sensient Technologies Color Group

Brian Stewart, '94
Encompass Digital Media

Robert Sullivan, '86
Polo Club of Boca Raton

Steven Swain, '94
Dish Network

Key Tan, '06 (AXP-5)
Polo Ralph Lauren

Marcel Tobler, '11 (EXP-16)
Grand Casino Baden

Dmitri Tsvetkov, '13 (EXP-18)
Advance International Exploration Ltd.

John Van Der Wiel, '81
Frontier Oilfield Services, Inc.

Carlos Villena Suarez, '97 (IXP-2)
Polymex de Venezuela C.A.

Peter-Mark Vogel, '03 (EXP-8)
Manas Petroleum Corporation

Kevin Walsh, '12 (XP-81)
C & W Services

Robert Weinstein, '89
Neurotrope

Richard Westenberger, '96
Carter's, Inc.

Evan Willette, '90
Independent Living Systems

Joel Wine, '97
Matson Logistics Inc

Jeffrey Wood, '01
Siluria Technologies

Ray Young, '86
Archer Daniels Midland Company

Michael Ahern, '90
Norvax, Inc.

Bret Allan, '96
Southcross Energy Partners

John Anderson, '00 (XP-68)
Knowles Electronics, Inc.

Sunjeev Aurora, '96
BioPlus Life Sciences Pvt Ltd.

Calvin Baker, '69
Brown Capital Management

David Barnes, '87
MWH

John Batty, '82
Alta Devices, Inc.

Leslie Benners, '91
FedEx Office

Bruce Besanko, '92
SuperValu, Inc.

Bernard Bot, '92
Aer Lingus Group plc

James Boyle, '93
Glencoe Capital, LLC

Steven Brazones, '03
Raven Industries, Inc.

James Broenen, '99 (XP-68)
Fender Musical Instruments Corporation

Scott Brown, '80
Flanders Corporation

Michael Burns, '03 (XP-72)
BDT Capital Partners, LLC

Edgar Canty, '81 (XP-47)
Greenough Consulting Group

Rob Carlson, '03
Pioneer Sand Company

Jeffrey Cartwright, '91
Autosplice, Inc.

Edward Chadwick, '86
Henry Ford Health System

William Chase, '99
AbbVie

Andrew Clarke, '98
C.H. Robinson Worldwide, Inc.

Brian Cooper, '84
Federal Signal Corporation

Tom De Weerdt, '12
Surgical Care Affiliates, Inc.

David DeLong, '78
Dynamix Group Inc.

James Dentzer, '95
Dicerna Pharmaceuticals, Inc.

Andrew Dinsmore, '97
Centric Digital, LLC

Patrick Donoghue, '95
Keypath Education

Timothy Drehkoff, '06
Rush Street Gaming. LLC

Gerald Ebner, '12 (EXP-17)
AICHELIN Holding GmbH

James English, '01
Wirtz Beverage Illinois

Johnathan Evarts, '05 (XP-74)
Mediafly, Inc.

Paul Farmer, '82
Gigya

Dan Feier, '80
Silego Technology

Thomas Fink, '89
DISYS

Mark Flanagan, '14 (XP-83)
Institutional Capital, LLC

Jason Frame, '03
CamelBak

Patrick Gainer, '92
Magnetrol International, Incorporated

Timothy Gasparich, '87
Triangle Package Machinery Company

Mark Gibbens, '93
CFO Performance Partners

Jill Golder, '88
Ruby Tuesday, Inc

Andrew Good, '96
Laureate International Universities

John Granato, '91
Andersons, Inc.

Thomas Greenlee, '00
Glazer's Distributors

Robert Hagans, '83
AARP

Mark Harris, '08 (AXP-7)
Hercules Technology Growth Capital, Inc.

Jeffrey Havlock, '00 (XP-69)
Phytel, Inc.

Michael Henn, '00
Navman Wireless Holdings

David Herzog, '95
American International Group, Inc.

Yoshiyuki Honda, '90
Sumida Corporation

Mark Hoyt, '00 (IXP-5)
Vasco Data Security International

Maarten Jager, '94
Sam's Club

Sonia Jerez Burdeus, '04 (EXP-9)
Vueling

Michael Johnson, '89
Cord Blood Registry

Glenn Jones, '72
Fintech.net

Eileen Kamerick, '93
ConnectWise

Daniel Kastelman, '89
Arla Foods, Inc.

Atul Kavthekar, '97
Living Social

Fareed Khan, '93
US Foods, Inc.

Stephan Kiratsous, '90
Delphi Financial Group, Inc.

Wayne Knabel, '79
The Gorman-Rupp Company

Mark Kontos, '78
MITRE Corporation

Kevin Kremke, '99
OCI Resource Partners LLC

Chet Kwasniak, '00
MW Industries

Edward Lam, '97
Li & Fung Limited

Olivier Lefevre, '10 (EXP-15)
Cap Gemini

John Lewis, '93
Direct Supply Inc

James Liggett, '76
Bradford Exchange Ltd.

Karen Linder, '85
US Cable Corporation

Scott Lohr, '84
Peter Marino Architect

Michael Ludwig, '88
Pulsar Products LLC

Matthew Lyons, '98
LinQuest Corporation

Martin Martinson, '90
Heniff Transportation Systems, LLC

Dwight McCardwell, '00
Kellogg Company

Kimberly McGarry, '03
Options Clearing Corporation

Robert Micchelli, '80
Global Brass and Copper Holdings, Inc.

James Milligan, '02
VSA Partners, Inc.

Eric Mollman, '85
Valence Health

John Mordach, '06 (XP-75)
Rush University Medical Center

Robert Murphy, '82
Participant Media

Richard Naponelli, '84 (XP-53)
Sage Products Inc.

Rick Neely, '80
Intermolecular, Inc.

Paula Noble, '78
The Children's Memorial Hospital

Michael Nuzzo, '98
Petco Animal Supplies, Inc.

Silvio Ocampo, '07 (EXP-12)
Wm. Wrigley Jr. Company

Johnny Ong, '05
Singapore Technologies Telemedia

Brian Paplaski, '15
Endurance

Thomas Paulson, '78
NovaBay Pharmaceuticals Inc.

Aurelio Perez, '01
Grupo ADO

Mark Pinney, '82
Vimeo

Thomas Powell, '90
Teleflex Medical

Robert Probst, '93
Ventas Realty Limited Partnership

James Rasulo, '84

Stephen Riney, '91
Apache Corporation

Finn Rodseth, '87
Bosch Rexroth AS

Marco Rossi, '94
Pearson Sistemas do Brasil S.A.

Donald Roubitchek, '84 (XP-53)
First American Bank

Girish Satya, '08
The Bay Club Company

Kenneth Schmid, '07 (XP-76)
KONE Americas

Robert Schreck, '04
Elior North America

Lynn Schweinfurth, '93
Fiesta Restaurant Group, Inc

Kuntal Shah, '12
Forever Yogurt

Paul Sheely, '94
WSI Industries

Tali Shulevich Shalit, '11
Profimex

Michael Sinder, '93
ByteGrid

Galen Smith, '04
Outerwall, Inc.

Michael Staiger, '90
ThousandEyes

Chad Stone, '98
Renewable Energy Group, Inc.

Jigang Sun, '98
Concord Medical Services

John Sznewajs, '96
Masco Corporation

Brian Tierney, '95
American Electric Power Company, Inc.

Michael Topf, '03
Pasta Prima

Stephen Unger, '11 (XP-80)
Quotient Biodiagnostics Inc.

Ray Verlinich, '79
ESCO

Armand Virondeau, '07 (EXP-12)
Ecocert SA

Clyde Wallin, '79
NeoPhotonics

Robert Weber, '92 (XP-61)
Woodward Governor Company

Jaime Weisser Medrez, '95
Vitrica

Robert Whelan, '99
Agricultural Asset Management

Jay Wilson, '91
Bridgewell Resources, LLC

David Wirthlin, '89
ArmorWorks

Kenneth Wunderlich, '84
Wunderlich Consulting, LLC

Dominick Zarcone, '83
LKQ Corporation